top of page

OWC Member Group

Public·1 member

(((sport tv<))) Moldavia Shqipëria 2022 17 nëntor 2023


Gazetari nga Moldavia, Tomm Blanaru: Shqipëria ka lojtarë të rrezikshëm, Broja sulmues 'vrastar' – kemi shansin historik për t'u kualifikuar ... Shqipëria do të ...


Import MD - MOLDAVIA, MDCEFTA, 3,436.38, 1,220.00, 0.00 2022, 4, IM4, AL - SHQIPËRI, ALCEFTA, 2,351,259.36, 18,329,472.18, 43,121,302.32, 0.00, 7,606.93 ... moldavia Archives Festë e madhe në “Air Albania”: Shqipëria dominon Moldavinë dhe merr tre pikët e para në grup oversport.tv. ABISSNET SUPERIORE 2022-2025 KATEGORIA E PARË ... [hd live#] Moldavia Shqipëria drejtpërdrejt live 17/11/2023 14 orë më parë — Portugalia U17 Shqipëria U17 2022 15 nëntor 2023 TV drejtpër 2 ditë më parë — Moldavia. GRUPI G: Holanda, Turqia, Norvegjia, Mali i Zi ... 'Moldavia fiton me çdo kusht dhe dy gola', kreu i Federatës 1 ditë më parë — Behari në 2022 përshtati një qendër tatuazhesh te Komuna e "Shqipëria ose më saktë të gjitha ekipet ballkanase luajnë futboll shumë të mirë. [43][44] Rusia e re komuniste nuk njohu sundimin rumun mbi Besarabinë, ky i fundit e konsideronte atë një pushtim të territorit rus [45]. Në maj 1919, Republika Socialiste Sovjetike e Bessarabisë u shpall si një qeveri në mërgim. Pas dështimit të kryengritjes në Tatarbunar në vitin 1924, Republika Socialiste Sovjetike Autonome e Moldavisë (ASSR moldave) u formua nga Rusia Sovjetike nga territori i SSR të Ukrainës, Transnistria e sotme. Ndërsa pjesa më e madhe e vendit është kodrinore, lartësitë nuk i kalojnë kurrë 430 m - pika më e lartë është Kodra Bălănești. Kodrat e Moldavisë janë pjesë e Rrafshnaltës Moldaviane, e cila gjeologjikisht e ka origjinën nga Malet Karpate. Nënndarjet e saj në Moldavi përfshijnë kodrat e Dniester (kodrat veriore të Moldavisë dhe kreshta e Dniesterit), Rrafshin Moldavian (Lugina e Mesme Prut dhe Stepa Bălți) dhe Rrafshnaltën Qendrore të Moldavisë (Kodrat Ciuluc-Soloneț, Kodrat Cornești, që do të thotë "Masivet Codri" "pyjet" - Kodrat e Dniestrit të Poshtëm, Lugina e Prutit të Poshtëm dhe Kodrat e Tighecit). Ashtu si republika e sotme dhe rajoni verilindor i Rumanisë, ishte e njohur për vendasit si Moldavi. Moldavia u pushtua në mënyrë të përsëritur nga Tatarët e Krimesë dhe, duke filluar në shekullin e 15, nga turqit. Në vitin 1538, principata u bë një degë e Perandorisë Osmane, por ajo mbajti autonomi të brendshme dhe të pjesshme të jashtme. [26] Në maj të vitit 1600, Mihael Brave largoi Leremia Movila nga froni i Moldavisë duke fituar betejën e Bacauut dhe krijoi bashkimin e parë të tre principatave rumune: Moldavinë, Valakinë dhe Transilvaninë. Titulli i përdorur në dokumentin e 6 korrikut 1600 ishte "Mbreti i vendit të Rumanisë, Ardeal dhe të gjithë Moldavisë". [27] Michael mbajti kontrollin e të tre krahinave për më pak se një vit përpara se fisnikët e Transilvanisë dhe disa djem të caktuar në Moldavi dhe Vëllanë ngritën kundër tij një seri revoltash. Moldavia, ja sa kushtojnë rivalët e kuqezinjve dhe kush 18 orë më parë — 2022. TE TJERA. PRIVACY POLICY · KONTAKT · EKONOMI · SHENDETI · SHOW BIZ MoldaviaShqiperiavlera e lojtareve. Lajme të lidhura. Golashënuesi më ... Përbërja kulturore dhe etnike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit] Gjuhët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit] Gjuha zyrtare e Moldavisë është rumanishtja, një gjuhë romane. [72] Shpallja e Pavarësisë e vitit 1991 emërton gjuhën zyrtare rumanishten. [73][74] Kushtetuta e vitit 1994 thoshte se gjuha kombëtare e Republikës së Moldavisë ishte moldavishtja dhe shkrimi i saj bazohet në alfabetin latin. [75] Në vitin 2013, Gjykata Kushtetuese e Moldavisë vendosi se emri "rumunisht", siç përdoret në Deklaratën e Pavarësisë për të identifikuar gjuhën zyrtare, mbizotëron mbi emrin "Moldavian", i dhënë në nenin 13 të Kushtetutës. [76] Feja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit] Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit] Krimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit] Shëndeti dhe fertiliteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit] Emigrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit] Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit] Media[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit] Ushqimi dhe pija[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit] Muzika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit] Pushimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit] Sporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit] Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit] ^ Ka një polemikë rreth vetëidentifikimit të moldavëve, me disa autorë që i konsiderojnë ata rumunë etnikë. Shqipëria sot luan në udhëtim te Moldavia, mjafton një 5 orë më parë — të Kosovës në kualifikimet për EURO 2024. VAR KOSOVA 2023. Impressum. Kontakti: info@varkosova.com marketing@varkosova.com. © VAR KOSOVA 2022 © Moldavia Shqipëria transmetim i drejtpërdrejtë 2022 17/11/20 13 orë më parë — Moldavia Shqipëria drejtpërdrejt falas 17 nëntor 2023 1 orë më parë — Ishujt Faroe U17 Kosova U17 transmetim i drejtpërdrejtë 2022 Anglia U17 ... Shqipëria Republika Çeke transmetim i drejtpërdrejtë 2022 12 tet 2023 — 12 sht 2023 — 2022 12 shtator 2023 (LIVE SPORT-) Shqipëria Moldavia transmetim i drejtpërdrejtë 2022 17 (SHIKO TV@@) Republika Çeke ... S. 21 nëntor] 1917. Sfatul Tari shpalli Republikën Demokratike Moldave (15 dhjetor [O. 2 dhjetor 1917] brenda një shteti federal rus dhe formoi një qeveri (21 Dhjetor [O. 8 Dhjetor] 1917). Besarabia shpalli pavarësinë nga Rusia më 6 shkurt [O. 24 janar] 1918 dhe kërkoi ndihmën e ushtrisë franceze të pranishëm në Rumani (gjenerali Henri Berthelot) dhe të ushtrisë rumune, të cilat kishin zënë rajonin në fillim të janarit me kërkesë të Këshillit Kombëtar. Moldavia Shqipëria drejtpërdrejt 17.11.2023 ] Mali i Zi U21 13 orë më parë — Shqipëria nëse merr 4 pikë, shkon në kuotën 14. Portugalia U17 Shqipëria U17 2022 15 nëntor 2023 TV drejtpër 5 minuta më parë — Ndeshja Shqipëri ... Kombëtarja e Shqipërisë U-19 femra barazon me Moldavinë Shqipëria U-19 për femra ka barazuar me rezultatin e bardhë 0-0 ndeshjen e parë me Euro 2022 · Kualifikuese · Moldavia · Kreshnik Krepi · Shqiperia U-19 femra ...


About

Welcome to the group! You can connect with other members, ge...
bottom of page